Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT PC
  • Cum se face un CD bootabil cu Windows folosind Nero 8
    Vizualizari 22820

    Scrisde gigichelu » 27 Noi 2013, 02:44

    Am sa va arat mai jos cum puteti sa va faceti simplu si usor un CD bootabil cu ajutorul aplicatiei Nero 8.
    Sponsored Links:

    Mai jos aveti pasii pentru a crea un CD cu Windows XP SP3, insa pasii sunt la fel pentru oricare dintre Windows-uri, doar imaginea difera, iar pt Windows 7 respectiv 8, aveti nevoie de DVD, deoarece ocupa mai mult spatiu si acestea nu incap pe un CD.
    Astfel, in primul rand trebuie sa avem o imagine .iso cu Windows-ul pe care doriti sa il puneti pe CD.
    Eu am imaginea denumita "WXPVOL_EN.iso"
    imaginea iso.jpg
    imaginea iso.jpg

    Pasul 1: Deschideti Nero StartSmart si in partea de jos a aplicatiei faceti click pe iconita Nero dupa care click pe "Nero Express";
    nero express.jpg
    nero express.jpg

    Pasul 2: In noua fereastra, faceti click pe "Image,Project,Copy", iar apoi pe "Disc Image or Saved Project";
    nero express 1.jpg
    nero express 1.jpg

    Pasul 3: Noua fereastra aparuta va cere sa selectati imaginea cu Windows, si mai exact la mine fisierul "WXPVOL_EN.iso" mentionat mai sus;
    nero express 2.jpg
    nero express 2.jpg

    Pasul 4: Dupa selectarea fisierului dorit, in noua fereastra aveti de selectat in primul rand unitatea optica cu care doriti sa scrieti CD-ul dar si viteza de scriere. Pentru un CD de calitate eu recomand o scriere lla o viteza maxima de 32x.
    nero express 3.jpg
    nero express 3.jpg

    Pasul 5: Selectati butonul "BURN" si asteptati scrierea CD-ului.
    Inainte de a scoate CD-ul proaspat scris, va recomand sa verificati daca scrierea a avut loc cu succes.

    Acestea fiind spuse, SPOR LA TREABA va doresc!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 18:01
    gigichelu
     
    Mesaje: 12
    Membru din: 10 Noi, 2013
    Total puncte: 15



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la PC

    x #{title}

    #{text}