Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Altele
  • Cum se scot petele de vopsea de pe haine
    Vizualizari 23964

    Scrisde natalitadon » 01 Apr 2017, 19:51

    De curand am avut o situatie neplacuta cand m-am asezat pe o banca in parc, neobservand ca e proaspat vopsita si nu ar fi fost nimic daca erau niste haine care puteam sa le arunc, insa nu era cazul.
    Sponsored Links:

    Astfel cel mai eficient e sa cureti petele de vopsea de pe haine in aceeasi zi, altfel risti sa le arunci la gunoi, caci petele de vopsea (fie acrilice sau pe baza de solventi), daca nu sunt curatate imediat, patrund in tesatura si sunt foarte greu de inlaturat.
    pata vopsea.jpg
    pata vopsea.jpg

    Pentru a inlatura vopseaua de pe haine putem folosi- acetona, diluanti pentru vopsele (se gasesc in magazinele de constructii), benzina sau solutie de sters oja semipermanenta be baza de acetona.

    Eu am folosit diluant pentru vopsea “White Spirit” care scoate petele de vopsea foarte usor si rapid.
    diluant.jpg
    diluant.jpg

    Am aplicat putin diluant pe locurile cu pricina si am sters cu o cirpa de bumbac. In citeva secunde petele au disparut foarte usor ca prin minune.
    curatit.jpg
    curatit.jpg

    Poti sa lasi haina afara pe sfoara sa se usuce ca sa scapi de mirosul patrunzator, iar apoi o speli ca de obicei cu praf de spalat. Nu raman pete ;).
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 20:56
    natalitadon
     
    Mesaje: 19
    Membru din: 24 Feb, 2017
    Total puncte: 6



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Altele

    x #{title}

    #{text}