Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT Programare
  • Cum se fac tabele in Dreamweaver CC
    Vizualizari 3352

    Scrisde joglas » 10 Iul 2016, 14:41

    Tabelele sunt elemente foarte utile pentru asezarea si prezentarea continutului intr-o pagina web.

    Sa incepem:

    1. In Dreamweaver,la Inserisci,selectam Tabella.
    1.jpg
    1.jpg

    2. Dupa ce am selectat Tabella,in meniul acesteia , selectam Righe(randuri):3 ;
    Collone(coloane):1; Larghezza Tabella(dimensiunea tabelei):800px;
    2.jpg
    2.jpg

    Dupa ce am facut asta,rezultatul va fii urmatorul:
    3.jpg
    3.jpg

    3. Ca sa o asezam in centrul paginii,la Align,selectam Al centro:
    4.jpg
    4.jpg
    .De ex:In primul rand putem pune o imagine.Dupa ce avem salvata imaginea,selectam primul rand si apoi pur si simplu tragem imaginea in primul rand al coloanei.
    5.jpg
    5.jpg

    4. Selectam randul 2 iar in el,facem o alta tabela.La Righe: 1; la collone:1;largezza tabella:100 percentuale
    6.jpg
    6.jpg
    .Apoi dam ok,iar jos la CellPad scriem 10.
    7.jpg
    7.jpg

    Acum,aici,putem adauga un titlu,un paragraf ce dorim sau ceea ce ne este necesar.Am creat a doua tabela,ca titlul sau paragraful sa nu inceapa exact din marginea tabelei,sa aiba un spatiu intre tabela si scris.
    8.jpg
    8.jpg

    5. In randul 3,il selectam ,iar in acesta adaugam o alta tabela care contine la Righe:1 ; Collone:2;Larghezza Tabella:100 percentuale
    9.jpg
    9.jpg

    Din nou,cum am facut anterior,jos,CellPadselecatm si scriem 10;apoi selectam a doua coloana,cea din dreapta,iar jos,la Orizz selectam A destra(dreapta),iar La(latimea):50%
    10.jpg
    10.jpg

    Apoi putem adauga in cele 2 coloane,2 paragrafe.
    Rezultatul va fii acesta:
    11.jpg
    11.jpg

    Acesta a fost un exemplu,de cum se face o tabela,dar sunt foarte multe moduri in care o putem schimba,in functie de necesitati si cerinte.Sper ca v-a fost de ajutor.
    Sponsored Links:
    Actualizat în 12 Iul 2016, 01:08
    joglas
     
    Mesaje: 10
    Membru din: 20 Iun, 2016
    Total puncte: 2



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Programare

    cron
    x #{title}

    #{text}