Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT Telefoane mobile Android
  • Cum sa dezactivezi functia de auto-corectare la un telefon cu Android
    Vizualizari 38977

    Scrisde Idea Boy » 01 Apr 2014, 15:21

    Probabil unii dintre voi stiu iar unii nu stiu cum se dezactiveaza functia de auto-correct pe un telefon cu Android asa ca mi-am zis sa fac si un tutorial pe tema aceasta.
    Sponsored Links:

    Functia respectiva face ca atunci cand scriem ceva, telefonul sa intuiasca ce cuvinte am dori noi sa scriem iar cu acest ajutor sa putem tasta mai rapid insa pe unii mai mult ii incurca si prefera sa nu utilizeze aceasta optiune.

    1. Intram la "applications/aplicatii" => "Settings/Setari" =>
    1 Android settings.jpg
    1 Android settings.jpg

    2. "Language and input/Limba si introducere de text" (de aici putem modifica si limba telefonului in: Romana, Engleza,etc. de la "Language/Limba") iar pe urma debifam "Spell checker/Verificator ortografic" si deschidem setarile la "Google Keyboard/Tastatura Google"(daca este instalata alta tastatura in loc de Google Keyboard va trebui sa intram la setarile tastaturii respective).
    2 language & imput.jpg
    2 language & imput.jpg

    3. Din aceasta fereastra, deschidem "Auto-correction/Autocorectare" si setam optiunea pe "off/dezactivat" iar pe optiunea "Show correction suggestions/Afisati sugestii de corectare" setam "Always hide/Ascunde intotdeauna ".
    3 Keyboard settings.jpg
    3 Keyboard settings.jpg

    Sper ca vi-a fost de folos. Dati mai departe! ;)
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 18:46
    Avatar utilizator
    Idea Boy
     
    Mesaje: 13
    Membru din: 10 Mar, 2014
    Total puncte: 22



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Android

    x #{title}

    #{text}