Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT PC
  • Cum se schimba sau cum se curata tastatura la ASUS Eee PC
    Vizualizari 5408

    Scrisde Razr » 28 Apr 2014, 04:57

    Daca aveti un mini pc ASUS Eee si doriti sa ii curatati tastatura sau sa o inlocuiti daca este defecta, urmati tutorialul de mai jos.
    Sponsored Links:

    Cum se scoate tastatura la un ASUS EeePC
    1. Ca sa putem inlatura tastatura, in partea de sus avem 3 cleme de metal pe care va trebui sa le impingem spre monitor pe fiecare in parte cu ajutorul unui varf de cutit. Dupa ce s-au impins toate clemele, daca intoarcem putin mini pc-ul, tastatura va trebui sa iasa singura afara. Sa avem grija sa nu cada deoarece riscam sa rupem folia cu circuite.
    1 Tastatura ASUS EeePC.jpg
    1 Tastatura ASUS EeePC.jpg

    2. Acum va trebui sa avem grija deoarece inainte sa puteam lua tastatura, este nevoie sa inlaturam clema de plastic folosita pentru fixarea foliei cu circuite. Tot cu ajutorul unei surubelnite mici in linie, apasam usor clema de plastic spre ecran si de o parte si de alta.
    2.jpg
    2.jpg

    3. Dupa ce am inlaturat tastatura, o putem inlocui cu alta daca aceasta este defecta iar pentru montare vom urma pasii in ordinea inversa.
    3 ASUS Eee PC.jpg
    3 ASUS Eee PC.jpg

    Cum se curata tastatura
    Dupa ce am demontat tastatura, putem sa stergem butoanele la suprafata cu un servetel umed dupa care putem sa o scufundam intr-un recipient cu apa si sapun si sa o lasam 1-2 ore iar pe urma cu un jet slab de apa sa inlaturam murdaria care a ramas. Este important sa folosim sapun care nu este pe baza de alcool iar dupa spalare sa o lasam cateva ore la uscat si doar dupa ce ne-am asigurat ca s-a uscat corespunzator sa o montam din nou la PC.
    Sponsored Links:
    Actualizat în 17 Iul 2019, 18:20
    Avatar utilizator
    Razr
     
    Mesaje: 63
    Membru din: 26 Sep, 2013
    Total puncte: 57



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la PC

    x #{title}

    #{text}