Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Educatie
  • Cum sa faci o rama foto impreuna cu copiii tai
    Vizualizari 3633

    Scrisde Krista » 28 Dec 2016, 14:11

    In urma cu cateva saptamani, am pregatit un mic atelier cu copilasii mei de clasa I. Mai exact, am invatat din timp (cu o saptamana inainte), la ora noastra de engleza, cateva cuvinte:
    - glue
    - paper
    - scissors
    - pen
    - pencil
    Sponsored Links:

    Ai nevoie de:
    hartie cartonata cu imprimeuri, de dimensiunile unei rame foto obisnuite (de obicei, fotografiile au 10x15 cm); desigur, dimensiunea poate varia in functie de fotografie.
    poza (cu familia, cu prietenii, imagine de grup, etc...)
    accesorii decorative
    lipici pentru hartie

    La acestea se pot adauga oricare alte cuvinte care au legatura cu atelierul propriu-zis: crearea unei rame fotografice personalizate.

    Procedeu
    Pe cartonul colorat, am lipit, in primul rand, fotografia (o imagine de grup cu copilasii).
    Apoi, am decorat cu tot felul de accesorii: un fel de bilute colorate dintr-un material special, abtibilduri, litere cu care am format numele noastre etc. Pentru fiecare element adaugat, le-am cerut copiilor sa mi se adreseze in engleza:
    - Please give me the paper.
    - Please give me some glue.
    Si asa mai departe. Desigur, nu am uitat sa exersam formulele de multumire: Thank you./ You're welcome. (Copilasii mei sunt clasa I, asa ca inca trebuie sa le reamintesc mereu sa multumeasca si sa raspunda la multumirile celorlalti).
    Atelierul a avut, asadar, scop educativ si practic, in acelasi timp. La final, am folosit dantela pentru a agata ramele, pe care le pastram cu drag.
    maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg

    In cazul in care orele de engleza, franceza sau orice alta disciplina de acest tip incep sa para monotone, incercati un asemenea atelier: copiilor le place "sa spargem", din cand in cand, monotonia.
    Toate cele bune si succes!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 13:37
    Krista
     
    Mesaje: 10
    Membru din: 21 Sep, 2016
    Total puncte: 3


    Tagsatelier educativ , invatare , rama foto, lucru manual, limba engleza

    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Educatie

    cron
    x #{title}

    #{text}