Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Culinare
  • Сum preparam paste cu ciuperci la tigaie. Mancare de post.
    Vizualizari 3551

    Scrisde natalitadon » 28 Mar 2017, 01:12

    Ai nevoie de:
    250-300 gr paste
    6-8 cepe mici, (sau 4 cepe mari)
    10 ciuperci champignon medii
    2, 3 catei de usturoi
    1 pahar (250 gr ) suc de rosii/sau pasta de tomate
    2 pahare de apa fierbinte
    3 linguri ulei
    sare, piper, verdeata

    1. Curatam, spalam si taiem ceapa marunt. O calim cu ulei in tigaie la foc mic.
    ceapa tigaie.jpg
    ceapa tigaie.jpg

    2. Intre timp spalam ciupercile si le taiem bucati mari.
    ciuperci.jpg
    ciuperci.jpg

    3. Adaugam ciupercile si acoperim tigaia cu un capac ca sa se inabuse pana la 5-7 minute.
    ciuperci tigaie.jpg
    ciuperci tigaie.jpg

    4. Adaugam sucul de rosii, usturoiul si lasam sa se inabuseasca putin, la foc mic.
    5. Adaugam pastele (crude). Amestecam totul, adaugam apa fierbinte, sare si piper. Acoperim cu un capac si lasam se sa inabuse circa 15-20 minute pana apa v-a scadea, dar depinde si de pastele pe care le folositi. (Daca acestea necesita mai putin timp de fierbere, atunci reduceti din timp. Eu am avut nevoie de mai mult timp sa le fierb in tigaie, si am mai adaugat si putina apa, pentru ca erau tari.)
    Acestea se vor inabusi in pasta de tomate si apa pana aceasta din urma v-a scadea.
    Dupa ce au fiert destul si daca sunt inca tari, mai adaugam putina apa fierbinte si lasam putin la foc.
    paste tigaie.jpg
    paste tigaie.jpg

    Amestecam si lasam cu capacul acoperit. De preferat sa nu le tineti pe foc mult timp, altfel riscati sa fie prea moi.
    pastele gata.jpg
    pastele gata.jpg

    Pofta buna!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 28 Mar 2017, 13:17
    natalitadon
     
    Mesaje: 19
    Membru din: 24 Feb, 2017
    Total puncte: 6


    Tagsreteta , ciuperci la tigaie , mancare , culinara , mancare , post

    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Culinare

    x #{title}

    #{text}