Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Ingrijire personala si Frumusete
  • Cum se repara un fard spart sau stricat
    Vizualizari 4365

    Scrisde DMUA » 21 Noi 2018, 02:32

    Salut.
    Pe internet circula o multime de tutoriale si sfaturi despre cum sa repari un fard spart gen blush, fard de ochi sau orice alt tip de fard.
    Sponsored Links:

    Majoritatea informatiei pe care o vei gasi pe internet, nu ofera o alternativa viabila ce poate fi folosita in deplina siguranta.
    Tocmai de aceea, m-am gandit sa realizez acest tutorial pentru a te putea ajuta sa gasesti o informatie corecta si care nu iti pune in pericol tenul, pielea si nici nu dauneaza produselor cosmetice.
    fard1.jpg
    fard1.jpg

    Cu totii am trecut prin aceasta situatie: am scapat un fard pe jos, am primit paleta cu farduri prin posta sau curier si mereu se gasea cate un fard sau mai multe sa fie deranjate sau chiar distruse total. Primul gand care ne trece prin minte "O, nu! Cum il pot repara?". In majoritatea tutorialelor am identificat aceeasi solutie: Alcoolul izopropilic. Din pacate, majoritatea persoanelor ce scriu despre aceasta varianta nu s-au gandit la cateva detalii, predate in timpul orelor de chimie.

    Orice combinatie chimica va da nastere unei alte actiuni chimice, iar in cosmetica, produsul poate fi mai mult sau mai putin sanatos. Majoritatea produselor cosmetice contin metale, parfum, alcool, dioxid de titaniu si altele, in general acestea cuprind substante sintetice si majoritatea sunt derivate din petrol sau alti substituti.

    In momentul in care combini fardul cremos sau uscat sau prafos cu alcool, dai nastere unei alte ecuatii chimice care in timp poate sa iti afecteze pielea sau degrada fardul, chiar daca alcoolul se evapora.
    Ce e bine de stiut: trebuit sa pastrezi fardul in starea lui naturala. Cel mai simplu si sigur este sa il pui intr-un borcanas sau recipient mai mic si sa il pastrezi pulbere sau sa il presezi tare punand un servetel inainte sa il presezi cu mana, degetul sau lingura. Recomand sa il pastrezi in ambalajul original/paleta sau sa il pastrezi in recipient de sticla daca e cremos.

    Daca doresti sa recurgi la o varianta profesionala, este bine sa folosesti sfaturile unui profesionist. Personal, am testat aceste variante si pot sa le recomand ca fiind alternativa corecta pentru repararea unui fard.
    Exista mai multe produse de uz profesional pentru combinarea cosmeticelor in cazul in care dorim sa obtinem dintr-o substanta vascoasa una mai fina si mai lichida sau dintr-o pasta tare una mai lejera, dar si daca vrem sa realizam o pasta cremoasa dintr-un fard uscat si solutiile despre care o sa va vorbesc.

    Unul dintre cel mai des utilizate produse pentru a dilua si repara un fard este o forma de silicon lichid, una fiind mai diluata, alta mai vascoasa, dar mai versatila, alta mult mai lichida, depinde de la brand la brand.
    Recomandarile mele sunt:

    1. LT sau Liner Thinner - Make-up Atelier Paris
    ltconcealer.jpg
    LT de la Makeup Atelier Paris este un diluant usor
    ltconcealer.jpg

    2. Duraline - Inglot
    inglot-duraline-anastasia-beverly-hills-beauty.jpeg
    Solutie pe baza de silicon Duraline este mai vascoasa, versatila si waterproof
    inglot-duraline-anastasia-beverly-hills-beauty.jpeg

    3. Aqua Seal - Makeupforever
    aquaseal.jpg
    Aquaseal de la Makeupforever este un produs de fixare a produselor
    aquaseal.jpg

    4. Mai sunt si alte produse similare de la brand-uri precum Mehron, Ben Nye, RCMA, Illamasqua etc.
    beneye.jpg
    Ben Nye
    beneye.jpg

    mehron.jpg
    Mehron Mixing Liquid
    mehron.jpg


    Intr-un capac sau recipientul original al fardului, se amesteca cu o spatula curata fardul cu o picatura de produs. Daca e necesar mai adaugam una, dar sa nu abuzam, nu dorim sa fie foarte cremos. Se amesteca, apoi se pune un servetel curat si se preseaza cu o lingurita sau degetul. Apoi se lasa desfacut pentru a se elimina substantele volatile si pentru a ne asigura ca nu va mucegai daca ramane umed.

    Aceasta este o varianta corecta prin care poti repara un fard spart, dar si prin care poti sta linistit ca nu se va degrada nici pielea, nici produsul in timp. Este varianta profesionistilor.
    Sper sa va ajute aceasta solutie!
    Mult succes!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 05 Mai 2019, 04:28
    DMUA
     
    Mesaje: 1
    Membru din: 20 Noi, 2018
    Total puncte: 0


    Tagscum se repara, cum sa repari, spart, fard, stricat, farduri, paleta, palete, blush, pudra, praf

    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Ingrijire personala si Frumusete

    x #{title}

    #{text}