Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Masini Ford
  • Cum se schimba si cum se desface maneta pentru stergatoare parbriz la Mondeo 3
    Vizualizari 3610

Scrisde AndyMoz » 14 Feb 2015, 23:56

Mi s-a intamplat sa nu mai functioneze stropitoarele de la stergatoare cand apasam butonul din capatul manetei si am fost nevoit sa o dau jos si sa o repar asa ca m-am gandit, daca mai are si altcineva nevoie, sa fac si un tutorial.
    Sponsored Links:

Puteti sa o reparati daca va pricepeti sau sa o schimbati cu alta noua. La fel se poate proceda si cu maneta pentru semnalizatoare.

1. Prima data trebuie sa dam jos capacul care este deasupra volanului. Are doua cleme spre volan, va trebui sa il strangem putin cu degetele din stanga si din dreapta in acelasi timp si trebuie sa sara singur in sus sau sa il impingem spre bord si intre timp sa tragem de el in sus.
    1 desfacere capac volan.jpg
    1 desfacere capac volan.jpg

2. Pe urma dam capacul la o parte, il ridicam ca sa avem acces la manete. Fiecare maneta are o clema. Tragem putin de clema si pe urma putem scoate maneta ridicand-o. Sa nu uitam sa decuplam si mufa care este conectata la ea.
    2 manete volan.jpg
    2 manete volan.jpg

3. La acest pas am reusit sa scoatem maneta cu totul, daca dorim, putem sa o inlocuim cu alta noua in cazul in care este defecta.
    Daca doriti sa o desfaceti, procedeul este putin mai complicat deoarece este prinsa in foarte multe cleme de jur imprejur. Eu am reusit sa o desfac doar cu o singura surubelnita.
    3 maneta.jpg
    3 maneta.jpg

4. Pentru a o desface, e bine sa incepeti in partea opusa manetei, sa introduceti surubelnita intre cele doua bucati de plastic unite prin acele cleme si sa o rasuciti putin cate putin , pe urma lateral la fel si sa fortam putin in asa fel incat plasticul sa treaca peste cleme. Daca am reusit sa trecem plasticul peste cleme in partea opusa manetei, trecem laterale si la final chiar in partea unde este maneta.
    4 maneta desfacuta.jpg
    4 maneta desfacuta.jpg

Trebuie doar sa avem multa rabdare si vom reusi. Sa nu uitam, daca am desfacut-o, sa tinem minte fiecare piesa cum este pusa deoarece are destul de multe piese mici in miscare care nu stau la locul lor odata ce a fost desfacuta maneta. Spor la treaba ;)
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 21:13
    AndyMoz

Total puncte: 18

Distribuie pe:

1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

Înapoi la Ford

x #{title}

#{text}