Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Culinare
  • Cum se prepara un frappe
    Vizualizari 18107

    Scrisde tzutzu_22 » 10 Iun 2015, 09:01

    Pe timpul verii, nu ar fi o idee rea sa inlocuim cafeaua de dimineata cu un frappe racoritor si delicios. Eu, personal, sunt un fan al acestei bauturi, dar nu m-am incumetat niciodata sa o prepar acasa, pentru ca am trait cu impresia ca este dificil de facut.
    Sponsored Links:

    In realitatea insa, procedeul necesita doar cateva ingredinte si putin timp. Iata ce trebuie sa faci:
    Ai nevoie de:
    2 lingurite de ness (cafea instant)
    2 lingurite de zahar (cantitatea de zahar poate varia dupa gust)
    150 ml lapte
    3 cuburi de gheata
    inghetata (optional)
    frisca

    ingrediente.jpg
    ingrediente.jpg

    Amesteca ingredintele
    Ideal ar fi sa prepari frappe-ul la un mixer sau blender, dar daca nu ai un astfel de aparat, poti pune ingredientele intr-un recipient cu capac, pe care sa il agiti pana cand se omogenizeaza continutul.
    Pune in blender cafeaua, zaharul, 3 linguri de lapte si cuburile de gheata si amesteca 10-20 de secunde, pana cand cuburile se transforma in fulgi de gheata. Toarna continutul intr-un pahar inalt si adauga restul de lapte si o cupa de inghetata, daca doresti. Orice aroma se potriveste, dar inghetata de vanilie este cel mai des folosita.
    frappe.jpg
    frappe.jpg

    Decoreaza si savureaza
    Adauga peste frappe frisca si poti decora cu un rulou de napolitana, topping, ciocolata sau orice altceva doresti. Adauga un pai si savureaza bautura!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 18:24
    tzutzu_22
     
    Mesaje: 54
    Membru din: 03 Ian, 2015
    Total puncte: 49



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Culinare

    cron
    x #{title}

    #{text}