Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT Programare
  • Cum sa faci un site folosind Adobe Dreamweaver CC (ptr.incepatori)
    Vizualizari 1804

Scrisde joglas » 26 Iun 2016, 16:13

Scriu acest tutorial pentru incepatori,deoarece mi se pare mult mai simplu,mai comod si mai usor de gestionat un site creat prin Dreamweaver.(imi cer scuze,dar eu am programul in lb.italiana,dar voi detalia fiecare pas cu printscreen,ptr.a ma face cat mai inteles)

Sa-i dam drumul:
    1. Dupa ce deschideti programul Adobe Dreamweaver CC,selectati Sito
    ,apoi Nuovo Sito:
    10.jpg
    10.jpg

2. Urmatoarea fereastra care se va deschide va fii asa:
    11.jpg
    11.jpg

La prima selectie scriem numele siteului,iar la a doua unde vom creea folderul,dupa care dam Salva.
    3. Apoi,selectati File,apoi New...
    1.jpg
    1.jpg

4. Pasul urmator:
    2.jpg
    2.jpg

Aici lasati totul asa cum este:Tipul de pagina il lasati Html selectat,Layout:prima selectie,fara nici o coloana,iar tipul de document ,il lasati Html5.
    Apoi apasati butonul Crea(create)

Inainte de a incepe , selectati File,apoi Salva con nome si puneti numele index.html:
    12.jpg
    12.jpg

5. Urmatoare fereastra va aparea asa:
    3.jpg
    3.jpg

Aici este pagina unde o sa lucrati.Aici sunt codurile clasice de inceput html,de unde se incepe constructia siteului.Deasupra codurilor,este selectat Codice,unde noi vedem codurile,dar selectam Progettazione,unde o sa lucram.
    6. In Progettazione,scriem foarte simplu ca in imagine:
    4.jpg
    4.jpg

Dupa aceea selectam Home Page,iar jos,la Formato selectam Titolo 1.Acesta este titlu paginii.
    5.jpg
    5.jpg

Pasii se repeta si la urmatorul,Paragraph Title,la acesta putem selecta Titolo 3,acesta e titlul paragrafului
    6.jpg
    6.jpg

Unde scrie Paragraph,putem inlocui cu un paragraph,ca in imagine:
    7.jpg
    7.jpg

7. Dupa ce am urmat pasii,selectam File,apoi Salva tutto:
    9.jpg
    9.jpg

8. Dupa ce am salvat,apasam F12 si se va deschide browserul cu ceea ce noi am creat.Un exemplu simplu:
    8.jpg
    8.jpg
    Sponsored Links:
    Actualizat în 27 Iun 2016, 22:03
    joglas

Total puncte: 2

Distribuie pe:

1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

Înapoi la Programare

x #{title}

#{text}