Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT Telefoane mobile Altele
  • Cum sa scapi de dependenta de telefon
    Vizualizari 1548

Scrisde RoxanaT » 05 Feb 2017, 21:09

În zilele noastre telefonul are un loc important şi totuşi necuvenit activitatea obisnuita. Şi eu şi tu şi ei, oricine are un telefon şi îl foloseşte intens. Atât de intens încât acesta a câştigat timp şi atenţie din partea tuturor. Într-atât de dependenţi suntem de telefon încât ajungem să-l folosim din primul moment al zilei când ne trezeşte alarma lui, până la ultimul, la vremea când o setam pentru a doua zi.

Am văzut oameni care merg pe strada scriind pe telefon, am văzut conversaţii ratate datorită atenţiei date notificărilor de pe facebook, am văzut cele mai ciudate şi mai neaşteptate ceck-in-uri. Trecem prin era selfie şi a demonstraţiei prin fotografie. Am văzut că se fac multe cu telefonul şi totuşi... există speranţă. Se poate scăpa de dependenţa de telefon. Da, se poate! Cu ambiţie şi autocontrol vom putea să o facem uitată.
    cum sa scapi de dependenta de telefon.jpg
    dependenta de telefon
    cum sa scapi de dependenta de telefon.jpg

Eu am reuşit aşa
    - Am renunţat să mă mai trezesc cu ajutorul lui şi am revenit la clasicul ceas.
    - Mi-am băut cafeaua fără să mai verific constant ce se întâmplă pe facebook.
    - Am încetat să mai citesc e-mail-uri pe telefon.
    - Nu am folosit datele mobile decât la nevoie.
    - Nu l-am mai luat peste tot şi dacă a fost nevoie de mine am făcut redirecţionări către mobilul soţului.
    - Am înlocuit camera de fotografiat incorporata cu aparatul foto clasic.
    - Şi am redus considerabil convorbirile, durau înainte şi ore în şir, acum ţin câte minute.
    - Unele lucruri le comunic prin mesaj.
    - Am spus tuturor că vreau să mă “eliberez” de telefon şi pentru asta încerc să-l scot din activitatea mea.
    - Am renunţat la memento-uri şi m-am întors la agenda.
    - L-am ignorat şi am considerat că nu exista în încăpere de câte ori îmi venea să fug la el.

Trei luni a durat tot procesul ăsta, dar acum telefonul nu mai este pentru mine decât un rău necesar.
    Sponsored Links:
    Actualizat în 21 Feb 2017, 14:04
    RoxanaT

Total puncte: 4

Distribuie pe:

1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

Înapoi la Altele

x #{title}

#{text}