Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Ingrijire personala si Frumusete
  • Cum sa faci scrub pentru fata cu unt de cocos si aloe vera
    Vizualizari 1305

Scrisde natalitadon » 26 Feb 2017, 23:42

Timp de preparare 5-7 minute. Rezultatul este maxim, cu costuri foarte mici.
    Pentru ca aloe vera si untul de cocos sunt cunoscute pentru proprietățile sale benefice de vitamine A, C, E, si nu numai, de câțiva ani, folosesc ingrediente naturale, preparate in condiții de casa, mult mai sănătoase, curate, fără diferite adaosuri, si conținuturi care ar necesita un timp îndelungat de păstrare, si in plus e mult mai ieftin.
    Cel puțin știi ce aplici pe fata.
    scrub aloe.jpg
    scrub aloe.jpg

Scrubul de fata il prepar deobicei in cantitati reduse pentru o singura si imediata aplicare si pentru a folosi la maximum vitaminele.
    Ai nevoie de:
    frunze aloe (2,3- depinde de grosimea acestora) eu folosesc frunze fragede
    ½ suc de lamiie
    unt de cocos -1 lingurita (poate fi inlocuit cu unt de shea sau cacao)
    zahar -1 lingurita
    miere de albine 1- lingurita
    (optional–1-2 picaturi ulei esential, pentru cei care nu suporta mirosurile, putem omite uleiurile)

aloe vera.jpg
    aloe vera.jpg

1. Se iau frunze de aloe (eu am folosit frunze fragede, mai din varful plantei)
    2. Se spala bine, si se scurge zeama intr-un vas, (Atentie! Avem nevoie doar de zeama aloe vera)
    3. Se stoarce ½ lamie, si se amestea cu sucul de aloe
    4. Treptat adaugam si celelalte ingrediente- untul de cocos, zaharul si mierea.
    Optional putem adauga ulei esential (eu prefer fara miros).

Amestecam totul foarte bine, masa obtinuta o aplicam pe tenul curatat anterior. Tinem 15-20 minute, masand usor cu forme circulare, dinspre barbie, pometi catre tample, si frunte, coborand spre nas.
    Clatim cu apa calduta si neaparat aplicam o crema hidratanta.

Eu am tenul uscat, insa si doamnele cu tenul mixt si gras ar putea incerca, doar reducand din cantitatea de unt, sau inlocuindu-l cu un ingredient mai putin gras.

Aceleasi scrub putem folosi si pentru corp, doar ca dublam proportiile, si am putea adauga si sare de bucatarie (neiodata).
    Da-ti un share sau like daca v-a placut si a-ti vrea sa recomandati prietenelor ;)
    Sponsored Links:
    Actualizat în 28 Feb 2017, 01:31
    natalitadon

Total puncte: 6

Tagsscrub , aloe vera , unt de cocos , ten uscat

Distribuie pe:

1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

Înapoi la Ingrijire personala si Frumusete

x #{title}

#{text}