Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Ingrijire personala si Frumusete
  • Cum sa-ti faci unt de corp hranitor fara adaosuri si ingrediente periculoase pentru piele
    Vizualizari 3570

    Scrisde natalitadon » 06 Mar 2017, 16:17

    Recent am achizitionat difereite tipuri de unt de corp (cacao, shea si cocos), si am hotarit, sa fac o combinatie din toate trei, creand o crema de corp cu un miros delicat din componente naturale, curate, sigure si de o inalta calitate.
    Sponsored Links:

    Astfel, in functie de cantitatea pe care urmeaza sa o folositi, am luat urmatoarele proportii:
    ingrediente cutie.jpg
    ingrediente cutie.jpg

    70 % unt de shea
    20 % unt de cocos
    10 % unt de cacao

    Proportiile pot fi modificate in functie de preferinte si miros. In crema pe care am facut-o eu respectiv untul de shea e cel care domina, iar pentru doamnele, care nu prefera aromele, puteti sa achizitionati unturi fara miros. Se pot gasi in magazinele online, intr-o mare diversitate.
    ingrediente 3.jpg
    ingrediente 3.jpg

    Le asezam intr-un vas si punem compozitia la bain-marie astfel vom controla temperatura si ingredientele se vor topi proportional. Dupa ce s-au topit complet, luam vasul, amestecam toata compozitia si lasam sa se raceasca putin (15-20 min) pana incepe sa se solidifice, apoi batem usor cu mixerul.
    crema de corp shea cocos, cocnut.jpg
    crema de corp shea cocos, cocnut.jpg

    Asezam masa intr un recipient si o depozitam in frigider. Untul de corp este gata spre folosire, hidratateaza foarte bine pielea, bogata in vitamine si o mentine catifelata pentru un timp mai indelungat decat cremele din comert si pe deasupra e mult mai sanatos. Poate fi folosita de catre femei insarcinate cit si pentru pielea bebelusului
    Se pastreaza la rece.
    Fa un share sau like daca ti-a placut ;) .
    Sponsored Links:
    Actualizat în 30 Apr 2019, 20:43
    natalitadon
     
    Mesaje: 19
    Membru din: 24 Feb, 2017
    Total puncte: 6



    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la Ingrijire personala si Frumusete

    x #{title}

    #{text}