Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii Casa si gradina
  • Cum se albeste si se curata de pete perdeaua de la dus
    Vizualizari 2127

Scrisde natalitadon » 30 Mar 2017, 13:04

Pentru inceput trebuie sa stim din ce materiale este confectionata perdeaua.
    Sponsored Links:

De obicei acestea sunt facute din poliester, PVC (polyvinyl chloride), polietilena sau tesatura, si daca ceea ce utilizam pentru a o curata nu o va deteriora.
    perdea dus.jpg
    perdea dus.jpg

Perdeaua de dus o putem curata cu peria foarte simplu in apa rece cu solutie din bicarbonat de sodiu si acid citric dizolvat in apa. Insa daca avem pete mai dificile atunci o vom spala la temperaturi intre 40-60 de grade si cu solutii mai puternice.

Vom evita sa folosim clor sau inalbitor, pentru ca riscam sa distrugem tesatura. De asemenea ati putea sa verificati etichetele acestora si contraindicatiile de spalare.

Pentru perdeaua de dus din PVC eu am folosit urmatoarele ingrediente:
    Ai nevoie de:
    250 gr (1 pahar) bicarbonat de sodiu
    2 linguri solutie de amoniac 10 %
    2 linguri Peroxid de hidrogen 3 %
    apa 0,5 l
    5 linguri sare
    Manusi, perie cu suprafata dura, bureti, masca de fata pentru protectie respiratorie, dupa necesitate

1. Intr-un vas de spalat rufele dizolvam solutia de amoniac 10%, peroxid de hidrogen 3% si bicarbonatul de sodiu cu apa, lasati-le pentru citeva minute.
    Eu am folosit apa la temperatura camerei, insa pentru un rezultat mai bun, ati putea sa folositi apa mai fierbinte (40-60 C)
    Sponsored links:

2. Inmuiem perdeaua de dus, si o lasam pentru 30-50 minute.
    perdea inmuiere.jpg
    perdea inmuiere.jpg

3. Cu o perie spalam perdeaua indeosebi locurile ingalbenite sau cu pete.
    Daca este necesar, ati putea folosi masina de spalat. Este recomandat de spalat perdeaua impreuna cu 2 prosoape, la rotatii mici si fara scurgere.
    4. Dupa ce am terminat de spalat perdeaua, optional o putem inmuia in apa sarata (proportia de 5 linguri de sare la 1 pahar de apa) pentru 25-30 minute, aceasta v-a crea un strat de protectie, prevenind murdarirea grabnica si o va pastra curata pentru mai mult timp.
    5. O asezam pe sfoara si o lasam sa se usuce.
    inainte dupa.jpg
    inainte dupa.jpg

Nota: Solutia de amoniac, poate fi toxica daca este folosita in exces, sau necorespunzator, e necesar de folosit manusi si masca pentru ca are un miros intepator si este necesara aerisirea bine a incaperii.
    Succes!
    Sponsored Links:
    Actualizat în 02 Mai 2019, 14:48
    natalitadon

Total puncte: 6

Tagscuratam , perdea de dus , curatire , inalbire , scoaterea petelor , baie , amoniac , bicarbonat de sodiu

Distribuie pe:

1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

Înapoi la Casa si gradina

x #{title}

#{text}