Stii sa faci anumite lucruri?! Arata-le si altora. Creaza-ti contul si incepe sa postezi. Site-ul care te ajuta sa te descurci singur.

Facebook Twitter
Si tu poti sa contribui la aceasta comunitate plina de lucruri utile. Scrie un tutorial chiar acum!
  • Prima pagină Categorii IT Telefoane mobile iPhone
  • Cum sa deblochezi Iphone-ul, daca ti s-a spart ID-ul Apple.
    Vizualizari 5253

    Scrisde natalitadon » 04 Apr 2017, 13:52

    Recent am avut o situatie neplacuta, cand niste hackeri, mi-au spart ID-ul Apple, schimbandu-mi parola (cu toate ca avea un nivel ridicat de dificultate) si blocandu-mi gadgeturile, imi cereau o recompensa care trebuia transferata catre un cont, in urma careia urma sa primesc un cod de deblocare.

    Hackerii prin icloud, acceseaza serviciul Find my Iphone, prin care blocheaza orice dispozitiv conectat la acelasi ID Apple, instaleaza un cod din 4 cifre, prin care iti blocheaza accesul.
    Pe ecran apare un mesaj precum ca iphone-ul/tableta este blocata sau indica o adresa de email (cum a fost si in cazul meu), prin care ma instiinteaza ca voi primi codul si voi putea debloca telefonul, dupa ce voi face un transfer de bani catre un cont indicat de ei, si ca am la dispozitie 12 ore.
    blocked .jpg
    blocked .jpg

    email hackerpng.png
    email hackerpng.png

    Cel mai simplu ar fi sa mergi la un service Apple autorizat, cu bonul de casa al telefonului/tabletei (daca inca ar mai fi pe undeva pastrat, pentru ca acestia cer uneori aceste dovezi pentru a-ti debloca telefonul) si in cazul in care s–ar fi intamplat ziua, insa din experienta proprie si a altor utilizatori, s-a intamplat intr-o zi de duminica seara, cind nici un service nu era disponibil :cry: .

    O situatie destul de neplacuta, dar cu putina pricepere, indemanare si timp mi-a luat in jur de citeva ore, ca sa pot sa deblochez singura gadgeturile, accesand contul si schimband parola.

    Cum deblocam un iphone, daca cineva rau intentionat ne-a spart ID-ul Apple
    1. Sa-ti resetezi parola (Apple ID password) accesand site–ul iCloud, cat si parola de e-mail asociata contului. Poate ca multi vor spune, ca accesezi site-ul, iti schimbi parola si gata, insa nu e asa simplu cum pare.
    Din cate click-uri pe “change the password” nu am accesat, nu primeam nimic in posta electronica.
    2. Ca sa–ti resetezi parola si sa intri in contul de icloud, vaa trebui sa-ti amintesti si raspunsurile la intrebarile de securitate (create tot de tine). Din pacate mie nu mi-a reusit.
    3. Pentru resetarea parolei, trebuie sa primesti un link de la Apple pe adresa de e-mail asociata contului, si care urmeaza sa-l accesezi, ca sa-ti restabilesti contul.
    4. Din cate am citit si m-am informat, apple-ul din motive de securitate iti v-a trimite acest link pe e-mailul / e-mailurile de rezerva.
    Asa ca trebuie sa apelezi la e-mailul de back up, care atunci cand iti creezi un cont Apple, iti este cerut sa-l indici.
    Datorita acestui email, am putut sa imi deblochez telefoanele
    apple message with the link 2.png
    apple message with the link 2.png

    5. Odata ce avem restabilit ID-ul Apple, poti sa zici ca esti salvat 8-), pe jumatate doar :) , dar totusi salvat, insa tot ce aveai in telefon in materie de poze, video, mesaje, nu pot fi restabilite.
    pass reset.png
    pass reset.png

    6. Accesezi icloud-ul, introduci ID-ul Apple, te loghezi cu parola noua si vei vedea device-urile care sunt conectate la aceest account. Prin serviciul “Find my Iphone”, vei scoate mesajul instalat de hackeri, insa nu si deblocarea acestuia.
    find my iphone.png
    find my iphone.png

    7. Prin itunes, la calculator, conectezi cablu de incarcare a telefonului/tabletei, tii apasat butonul home, pina apare semnul apple, si un camp mai jos.
    downloading .png
    downloading .png

    Prin itunes se updateaza telefonul si se revine la setarile din fabrica.
    itunes conectare.png
    itunes conectare.png

    Astfel toate video-urile, pozele, mesajele vor fi sterse. Doar contactele si aplicatiile le vei putea restabili mai tarziu prin icloud.

    Daca ai parcurs pasii de mai sus, ar trebui sa –ti restabilesti ID-ul Apple singur, fara a merge la un service, si a cheltui niste bani, mult timp si ceva nervi.

    Niste sfaturi pentru a evita o astfel de situatie
    1. Schimba parola.
    Inlocuirea si schimbarea periodica a parolei pe care o ai la moment cu una destul de puternica ce sa includa majuscule, cifre, semne de punctuatie.
    2. Intrebarile de securitate pe care le-ai indicat la momentul in care ti-ai facut cont pe Apple, noteazati-le undeva si raspunsurile la fel.
    security questions icloud.png
    security questions icloud.png

    3. Adauga o adresa de e-mail de backup pe contul tau pe icloud.
    Iti recomand sa o faci neaparat, sau sa intri in setari pe icloud si sa vezi ce e-mail de rezerva ai setat
    Vreau sa–ti spun ca exact acest lucru m-a ajutat sa mi recuperez contul.
    4. Nu transferati bani hackerilor. Acestia nu iti dau nici o garantie ca vei primi codul de deblocare, si cu toate acestea nu se merita.
    Succes ;) !
    Sponsored Links:
    Actualizat în 04 Apr 2017, 18:39
    natalitadon
     
    Mesaje: 19
    Membru din: 24 Feb, 2017
    Total puncte: 6


    Tagsiphone blocat de hackeri , ID-ul Apple spart , deblocare iphone , icloud , find my iphone

    Distribuie pe:


    1 mesaj • Pagina 1 din 1
    Citeste si:

    Înapoi la iPhone

    x #{title}

    #{text}